Koncepcyjny projekt wnętrz - co zawiera i komu może pomóc
23 wrzesień 2020 r.
Koncepcyjny projekt wnętrz - nazywany projektem zmian deweloperskich
- to usługa skierowana do Klientów, którzy nie szukają szczegółowego opracowania wnętrz mieszkania lub domu. Nie potrzebują wizualizacji, spisu materiałów, podania ich ilości, rozmieszczenia płytek w łazienkach, czy projektu mebli kuchennych. Chcą wyposażyć wnętrza sami, ale uważają że zaproponowany układ ścian i instalacji przez dewelopera wymaga dostosowania do ich potrzeb. Interesuje ich rozmieszczenie ścian działowych, ogólny rozkład pomieszczeń, czy też w jakim układzie mają ustawić meble w kuchni, ale już ich kolor i podziały frontów (na tym etapie podejmowania decyzji) nie mają aż tak istotnego znaczenia. Poza tym potrzebują mieć gotowy projekt w miarę szybko (bo zbliża się termin remontu) i w nie nazbyt wygórowanej cenie.
Dla takich Klientów idealnym wyborem będzie koncepcyjny projekt wnętrz.
Klientom potrzebującym projektu koncepcyjnego pomagamy:
-
- opracowując układ pomieszczeń dostosowany do stylu życia i realizacji codziennych potrzeb - na podstawie indywidualnych konsultacji;
- tworząc dwie propozycje układu przestrzennego, z których Klient wybiera jedną;
- propozycje pokazujemy zarówno na płaskim zwymiarowanym rysunku jak i na prostym modelu 3D, który pozwala zobaczyć wnętrze na rzucie z góry;
- po wyborze jednego rozwiązania dostosowujemy rozmieszczenie instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych, tak jak na to pozwalają wykonane w budynku piony i przyłącza;
- Klient otrzymuje komplet rysunków z wymiarami - dla dewelopera - umożliwiających wykonanie zmian deweloperskich.

To jest rysunek rzutu parteru - przedstawiający proponowany układ funkcjonalny rozmieszczenia wyposażenia w projektowanych wnętrzach. Ta propozycja została zaakceptowana przez Klienta i do niej wykonany został projekt wnętrz. Na etapie projektu koncepcyjnego wykonujemy dwie takie propozycje, z których wybierana jest jedna.

Rysunek wybranej koncepcji projektowej - zawiera widoki pomieszczeń z dwóch różnych stron, tak aby zamawiający projekt koncepcyjny mogli wyobrazić sobie ogólny charakter proponowanej zabudowy. Sama zabudowa pokazana jest w sposób ogólny - na widokach można zobaczyć czy jest ona wysoka, a także jaką przestrzeń zajmuje.
Klienci zamawiający ten wariant projektu w efekcie współpracy z naszym biurem otrzymują także:
-
- 2 proponowane układy funkcjonalne (rzut i widoki 3D czarno-białe);
- Rzut z wymiarami - wybranego przez Klienta układu funkcjonalnego;
- Projekt zmian w układzie ścian;
- Projekt rozmieszczenia wyjść dla instalacji wodno-kanalizacyjnej;
- Projekt rozmieszczenia punktów świetlnych;
- Projekt rozmieszczenia włączników światła i gniazd elektrycznych;
- Schemat działania instalacji elektrycznej.
Poniżej znajdują się rysunki wykonane do przykładowego projektu koncepcyjnego parteru domu jednorodzinnego.

Rysunek wybranego układu funkcjonalnego - na rysunku podajemy opisy podstawowego wyposażenia i wymiary ogólne pomiędzy zabudową meblową.





Klient po otrzymaniu dwóch propozycji układu funkcjonalnego z widokami 3D - wybrał jedną z nich.
Powstała dokumentacja techniczna pozwoliła deweloperowi na dostosowanie parteru domu do potrzeb Klienta. Ścianki działowe i instalacje zostały przygotowane zgodnie z tą dokumentacją.
Projekt koncepcyjny jest dobrym rozwiązaniem dla Klientów, którzy nie mają dużo czasu - bo ekipa remontowa ma niedługo rozpocząć prace. Dodatkowo, ze względu na mniejszy zakres prac projektowych jest też tańszy od kompleksowego projektu wnętrz.
Projekt koncepcyjny nie odpowiada jednak na wszystkie pytania inwestora, które pojawiają się zaraz po zakończeniu prac ekip budowlanych i instalacyjnych. Dopiero bowiem na tym etapie rozpoczyna się proces nadawania wnętrzu indywidualnego charakteru przez odpowiednie dobranie materiałów, tekstur, kształtów i kolorów. Ten etap stanowi duże wyzwanie dla osób, które na co dzień nie zajmują się designem. Dla tych, którzy chcieliby pomocy projektanta również w następnych etapach powstawania wnętrza, przewidziany jest kompleksowy projekt wnętrz. Zapraszam do kolejnego wpisu, gdzie pokażę co taki kompleksowy projekt wnętrz zawiera.
Leave a reply