Kompleksowy projekt wnętrz - w czym może Ci pomóc
15 minut
-
Planujesz remont lub budowę?
Zrobiłeś już wstępne rozeznanie. Pewnie zauważyłeś jak bogaty jest rynek wyposażenia wnętrz. Jak nieograniczony masz wybór: kolory, wzory, materiały na ściany, podłogi, drzwi, lampy, meble, sprzęt AGD, RTV… jak zestawić je razem, aby pasowały?
Tu przyda się doświadczony specjalista i plan, który pozwoli na podjęcie decyzji i wybór rozwiązania dla Ciebie - kompleksowy projekt wnętrz będzie takim rozwiązaniem.
Dla kogo jest ten rodzaj projektu i współpracy:
-
- Dla zapracowanych, którzy wolnego czasu nie mają dużo, ani na wizyty w sklepach, ani na niekończące się debaty dotyczące każdego szczegółu z osobna, ryzykując że po ustawieniu ich razem w jednym wnętrzu – nie będą pasowały;
- Dla zdecydowanych – wiesz czego chcesz, dajesz konkretne wytyczne, nie zmieniasz zdania, oczekujesz efektu;
- Dla tych, którzy przy nieograniczonym wyborze materiałów – chcą kontrolować ograniczony budżet;
- Dla potrzebujących szczegółowych informacji dla wykonawcy, ponieważ nie będą stali nad wykonawcami i ustalali każdego detalu – te informacje mają być w projekcie, a wykonawca ma wiedzieć co robić.
-
Projekt kompleksowy pomaga:
-
- Doprecyzować czego potrzebujesz we wnętrzu, czy o wszystkim pomyślałeś? Wiele osób dopiero podczas tworzenia projektu znajduje czas na podjęcie decyzji jak ma wyglądać przestrzeń w której żyje lub pracuje.
- Skrócić czas podejmowania decyzji, szczegóły projektu pozostawiając do ustalenia i wykonania architektowi.
- Podjąć decyzję jak ma wyglądać wnętrze – trójwymiarowy widok wnętrz na każdym etapie tworzenia projektu i wizualizacje 3D – pokazują efekt końcowy po zrealizowaniu projektu.
- Ustalić i pilnować budżetu jakim dysponujesz na ten cel. Otaczają nas piękne rzeczy, nie wszystkie musimy mieć lub nie na wszystkie możemy sobie pozwolić. Ważne jest wiedzieć jak uzyskać świetny efekt nie rujnując się przy tym. Tworząc projekt - na bieżąco tworzymy kosztorys, który pozwala na wgląd w planowane wydatki.
- Wykonawcy – otrzymuje on dokumentację ze szczegółowymi informacjami. Taka dokumentacja doświadczonemu wykonawcy ułatwi zaplanowanie prac budowlanych.
- Przy planowaniu remontu „pod klucz”, projekt w połączeniu z usługą nadzoru pozwala oszczędzić czas pozostawiając nadzór nad wykonawcą i innymi podwykonawcami projektantowi.
Klient zamawiając kompleksowy projekt wnętrz otrzymuje:
1. Opiekę architekta – spotkania i możliwość kontaktu na wszystkich etapach tworzenia projektu;
2. Prace przygotowawcze – inwentaryzację (pomiar stanu istniejącego) po rozpoczęciu prac nad projektem;
3. 2 proponowane układy funkcjonalne (rzut i widoki 3D czarno-białe) – powstają w trakcie prac – pozwalają wybrać najlepszy układ dla danego wnętrza;
4. Dokumentację projektową składającą się z:
A. części technicznej projektu:
-
- Rzut z wymiarami - wybranego przez Klienta układu funkcjonalnego;
- Projekt zmian w układzie ścian (jeżeli taki układ zostanie wybrany);
- Projekt rozmieszczenia wyjść dla instalacji wodno-kanalizacyjnej;
- Projekt rozmieszczenia punktów świetlnych;
- Projekt rozmieszczenia włączników światła i gniazd elektrycznych;
- Schemat działania instalacji elektrycznej;
B. części aranżacyjnej projektu:
-
- Dobór kolorystyki i materiałów (ściany, podłogi, schody, blaty);
- Wizualizacje 3D objętych projektem pomieszczeń;
- Dobór i projekt dekoracji ściennych/podłogowych/sufitowych;
- Dobór i projekt dekoracji ściennych/podłogowych/sufitowych;
Wybrany układ funkcjonalny - to koncepcja projektowa, która jest podstawą do przygotowania projektu. Na rysunku podajemy opisy podstawowego wyposażenia (wymiary ogólne znajdują się w projekcie technicznym).
Przykład - dla kuchni będą to cztery widoki ścian, gdzie na rysunkach ścian opisujemy każdy element (ściany, sufitu, oświetlenia, podłogi, wyposażenia meblowego i sprzętu AGD). Elementy wyposażenia otrzymują swoje oznaczenia, a w kosztorysie dodajemy informacje, które pozwolą na ich zmówienie i zakup.
Nieodłączny element kompleksowego projektu wnętrz.
To również część projektu, nie najważniejsza, jednak pozwalająca "zobaczyć" decyzje i wybrane elementy wyposażenia w jednym spójnym obrazie.
C. części wykonawczej projektu:
-
- Projekty z rysunkami technicznymi mebli i zabudów projektowanych na wymiar (kuchnia, łazienka, garderoby, kominek, schody, balustrady, blaty kamienne i inne);
- Kosztorys materiałów użytych w projekcie (farb, tynków, tapet, okładzin, płytek, podłóg, mebli, oświetlenia i innych);
Balustrady, ścianki dekoracyjne, wszystkie wymyślone, zaprojektowane dla potrzeb danego wnętrza elementy potrzebują szczegółowych rysunków, tak aby można było je wykonać.
W projekcie znajdziecie również rysunki mebli, zawierające wymiary wszystkich koniecznych do wyceny i wykonania części składowych mebli (korpusy, fronty, uchwyty, zawiasy, sposób wyposażenia wnętrza mebla).
Przykład kosztorysu materiałowego - tworzony jest po ustaleniu z Klientem wysokości budżetu przeznaczonego na zakup materiałów wykończeniowych, wyposażenia i mebli.
Przykład kosztorysu materiałowego - tworzony podczas prac projektowych.
5. Prace kontrolne – 1 wizytę na budowie po zakończeniu projektu i zrealizowaniu przez ekipy budowlane i instalacyjne projektu technicznego (wyjścia instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej) – podczas której sprawdzamy czy wyjścia instalacji zostały wykonane zgodnie z projektem.
Tworzenie projektu wnętrz to szereg czynności, które w efekcie końcowym pozwalają przekazać Klientowi dokumentację techniczną. W podanym tu przykładzie pokazałam najważniejsze elementy projektu kompleksowego (cała dokumentacja projektowa do tego przykładu - dwa pomieszczenia o powierzchni 35m2 to 19 rysunków technicznych potrzebnych do zrealizowania wnętrza). Każdy projekt jest inny i każdorazowo ilość rysunków dostosowywana jest do wielkości projektu i stopnia jego złożoności.
Dokumentacja ta jest podstawą do realizacji projektu zgodnie z ustalonymi założeniami i funkcją pomieszczeń, kolorystyką i stylem. Zawiera szereg wytycznych dla ekip wykonawczych, dzięki którym wnętrze jakie zaakceptował Klient na wizualizacjach (podczas tworzenia projektu) możliwe jest do zrealizowania.
W kolejnym wpisie omawiam usługę nadzoru nad realizacją projektu wnętrz https://cdsign.pl/nadzor-nad-realizacja-projektu/
Jeżeli chcesz wycenić projekt wnętrz – napisz na adres mailowy biura... napisz co dokładnie Cię interesuje - a my przygotujemy ofertę.
Błąd: Brak formularza kontaktowego.
Leave a reply